Wszystko co warto wiedzieć o mobilności akademickiej – czyli Erasmus Days w Politechnice Białostockiej
Z tego artykułu dowiesz się:
- jak działa najpopularniejszy program wymiany studentów i pracowników między uczelniami w Europie i nie tylko,
- jak z programu Erasmus+ korzysta społeczność akademicka Politechniki Białostockiej,
- jakie są zalety udziału w programie Erasmus+?
W dniach 10-14 października 2022 r. społeczność akademicka Politechniki Białostockiej świętowała Erasmus Days. To cykliczne wydarzenie promujące udział uczelni w programie Erasmus+ oraz projekty, realizowane we współpracy z partnerami zagranicznymi. W tym roku Erasmus Days były wyjątkowe, bo połączyły się z jubileuszem 35-lecia programu Erasmus+.
– Politechnika Białostocka funkcjonuje w programie Erasmus już ponad 20 lat, zdobywając co roku znaczące środki na sfinansowanie mobilności studentów, doktorantów, nauczycieli i pracowników administracyjnych uczelni, ale też na szereg innych działań, m.in. zapraszanie wykładowców zagranicznych do nas, a także różnorodne przedsięwzięcia integracyjne – podkreślała dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej.
Politechnika Białostocka od lat zalicza się do grona uczelni, które są liderami w pozyskiwaniu funduszy na mobilność akademicką i inne formy współpracy międzynarodowej. Realizuje obecnie pięć projektów dotyczących mobilności edukacyjnej na łączną kwotę przekraczającą 2,8 mln euro, a także dziewięć międzynarodowych projektów ramach Akcji 2 Erasmus+ o wartości przekraczającej 3,2 mln euro. Dzięki wspomnianym projektom nasi studenci i pracownicy mogą uczyć się, szkolić i pracować za granicą. Zawieramy także partnerstwa międzynarodowe, których celem jest rozwój, transfer i wdrażanie innowacyjnych praktyk kształcenia na poziomie europejskim.
Świętowane na Politechnice Białostockiej Erasmus Days 2022 były okazją, by zachęcić studentów, doktorantów i pracowników Politechniki Białostockiej do jeszcze większej aktywności w korzystaniu z wyjazdów zagranicznych oraz wymiany doświadczeń z pobytów na zagranicznych uczelniach partnerskich.
– Erasmus+ to program szczególny, ponieważ każdy, kto wziął w nim udział, był z tego zadowolony. To program przyjazny, dający korzyści zarówno studentowi, pracownikowi, ale także uczelni. Udział w nim sprzyja rozwojowi każdego z nas! – podkreślała dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej.
Erasmus+ to najbardziej popularny i efektywny program unijny wspierający umiędzynarodowienie uczelni. W semestrze zimowym w roku akademickim 2022/2023 na wyjazd w ramach programu Erasmus+ zdecydowało się 70 studentów Politechniki Białostockiej. Natomiast na studia w naszej uczelni zdecydowało się 182 studentów zagranicznych.
W trakcie trwających od 10 do 14 października 2022 r. Erasmus Days na Politechnice Białostockiej odbyły się liczne spotkania przy stoiskach informacyjnych, prezentacje skierowane do różnych grup beneficjentów programu Erasmus+ oraz wiele innych atrakcji. O ciekawy program wydarzenia zadbali pracownicy Biura ds. Współpracy Międzynarodowej Politechniki Białostockiej.
Studenci oraz pracownicy Politechniki Białostockiej mogli dowiedzieć się:
- jakie są możliwości wyjazdów (na studia/praktyki/szkolenia/w celach dydaktycznych),
- do których krajów i na jakich zasadach można wyjechać,
- jakiej wysokości stypendium można otrzymać,
- jak wygląda procedura wyjazdowa (niezbędne dokumenty, egzaminy językowe, terminy),
- kiedy należy zacząć starania o mobilność, aby zdążyć z formalnościami.
Od poniedziałku do środy na poszczególnych wydziałach Politechniki Białostockiej pojawiały się stoiska informacyjne, przy których studenci mogli dowiedzieć się, gdzie wyjechać na zagraniczną wymianę i dlaczego warto to zrobić.
W czwartek odbyły się prezentacje, przybliżające praktyczną stronę funkcjonowania Programu Erasmus+. Studenci polscy zainteresowani wymianą międzynarodową wysłuchali relacji swoich kolegów z wyjazdów zagranicznych. Dowiedzieli się także jak przygotować się do wyjazdu pod względem językowym i formalnym. Natomiast studenci zagraniczni, którzy już przebywają na Politechnice Białostockiej, spotkali się z przedstawicielami Policji, Straży Granicznej i Straży Pożarnej oraz poćwiczyli codzienne zwroty w języku polskim podczas warsztatów językowych „Polish your Polish”. W godzinach popołudniowych prezentacji na temat możliwości mobilności oraz projektów obecnie realizowanych w uczelni w ramach Programu Erasmus+ wysłuchali nauczyciele akademiccy.
A w piątek (14 października) Biuro ds. Współpracy Międzynarodowej PB zaprosiło na Dzień Otwarty pełny słodkich niespodzianek!
Autor: Monika Rokicka