Wyobraźmy sobie, że jesteśmy własnymi pupilami

Próba do spektaklu „Pupile”, fot. Hanna Kość
Premiera w Akademii Teatralnej, nowy spektakl Hertz Haus, Włoch odkrywający Podlaskie, gala z Aleksandrą Kurzak i mnóstwo innych koncertów – zapowiada się ciekawy weekend.
Studenci kierunku aktorskiego Akademii Teatralnej w Białymstoku w tym tygodniu rozpoczynają maraton spektaklu dyplomowego „Pupile”. Nowa sztuka Roberta Bolesto w reżyserii Łukasza Kosa proponuje aktorom i widzom: ucieknijmy od człowieka, na godzinę przestańmy być ludźmi, wyobraźmy sobie że jesteśmy naszymi zwierzętami. Jak w tańcu, odrzućmy to, co nas krępuje i więzi, nasz strach przed nieuchronnym końcem, jak w tańcu zaufajmy ciału, instynktowi, zaufajmy sobie. Premierowe pokazy w sobotę i niedzielę.
Pozostając przy teatrze tańca z najwyższej półki – tylko w sobotę, w kinie Forum jedyny raz swój nowy spektakl „Hate Haus” w choreografii Ramony Nagabczyńskiej pokaże zespół Hertz Haus.
Mniej lub bardziej klasyczne spektakle proponują białostockie teatry. W Dramatycznym zrealizowany według tekstu Yasminy Rezy „Bóg mordu” znany kinomanom jako „Rzeź” Romana Polańskiego oraz komedyjka „Boeing, Boeing”. Teatr Wierszalin zapowiada „Ślub” według Witolda Gombrowicza, w Nie Tatrze w sobotę świeżutki spektakl „Separatka” zagrają Dorota Landowska i Joanna Szczepkowska.
O dzieciach i dorosłych pamięta Białostocki Teatr lalek. Najmłodszym proponuje „Kulki” czy „Bajkę o rybaku i rybce”, młodzież i dorośli, którym udało się kupić bilety zobaczą znakomity „Hotel Ritz. Musical”. Wyprzedane pokazy to najlepsza recenzja.
Tuż obok, z biletami nie ma problemu Opera i Filharmonia Podlaska. No ale w końcu nie co dzień białostocka publiczność może zobaczyć dr Aleksandrę Kurzak – operową divę , która w wieku 27 lat zaśpiewała w Metropolitan Opera i jako pierwsza Polka w historii wokalistyki podpisała ekskluzywny kontrakt fonograficzny z firmą DECCA. Gala z gwiazdą w piątek, a w sobotę i niedzielę w Operze – musical „Vesper”. A że instytucja liczy sobie siedem dekad – w sobotę po południu otwiera wystawę poświęconą własnej historii.
Czytaj: Vesper – musical o Krystynie Skarbek
Już w piątek fani punk rocka w Klubie Studentów Gwint po raz kolejny będą mogli usłyszeć Zenka Kupatasę, De Łindows oraz Farben Lehre. W tym czasie w Zmianie Klimatu gra Dziwna Wiosna, ciekawe rock and rollowe trio. W Motopubie m. in. ethno black metal zaprezentuje Znich.
W sobotę 15 marca kluby umówiły się, że będzie – 17 marca, czyli dzień Świętego Patryka. I tak – w Klubie Muzycznym 6-ścian irlandzkie święto celebrują The Pioruners, zaś w Zmianie Klimatu legendarni The Bumpers. 16 marca do celbracji dołącza Nie Teatr, który zaprosił Shamrock. Koncert uświetni występ Marii Krawczyk – solistki tańca irlandzkiego z akademii McGahan Lees Irish Dance Poland, jednej z najbardziej prestiżowych szkół tańca irlandzkiego na świecie.
Kto za folkiem nie przepada – w Motopubie może się nasłuchać tharshowo speed metalowych grup: Abuser, Pursuer, Lucille i Pandemic.
W niedzielę na małej scenie Zmiany Klimatu na kameralny koncert zaprasza Izdeb – songwriter i performer.
Ciekawie zapowiada się wystawa Marco Angeliniego, Włocha inspirującego się w swoich abstrakcjach Podlaskiem. Według kuratorów twórca zwraca uwagę na ważne kwestie ekologiczne i kulturowe, podkreślając potrzebę ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju.
Do kin wchodzi najnowszy film Paolo Sorrentino „Bogini Partenope” oraz zdaniem krytyków oszałamiający wizualnie „Mickey 17”. W filmie science fiction w reżyserii Joon-ho Bonga główną rolę gra Robert Pattinson.
W kinie Forum także 9. Ukraina! Festiwal Filmowy, który zakończy poniedziałkowa projekcja filmu „Redakcja”. Jak łatwo się domyślić – dramat o ukrywaniu prawdy w przededniu pełnoskalowej inwazji.
Różnorodnie, intensywnie – tak można spędzić przedłużony weekend
#Zjerzonykulturą – Jerzy Doroszkiewicz