XIV. Międzynarodowa Konferencja BIOMDLORE 2023. Politechnika Białostocka rozwija inżynierię biomedyczną
Sztuczna inteligencja wkracza w wiele obszarów naszego życia. Czy możemy wykorzystać ją w leczeniu, rehabilitacji pacjentów? Jak zmienia się branża inżynierii biomedycznej? Jakie rozwiązania oferuje dziedzina, która korzysta ze zdobyczy inżynierii w trosce o nasze zdrowie? W dniach 22-24 października 2023 r. w Białymstoku odbywa się XIV. Międzynarodowa Konferencja BIOMDLORE 2023, której głównym organizatorem jest Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej. W spotkaniu biorą udział znani eksperci z Polski oraz zagranicy. Konferencja jest organizowana we współpracy Instytutu Inżynierii Biomedycznej Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej, Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Wileńskiego Uniwersytetu Technicznego im. Giedymina oraz Politechniki w Kownie.
BIOMDLORE – co kryje się za nazwą konferencji? To połączenie kilku słów litewskich, które w naszym języku oznaczają: biomechanikę, diagnostykę medyczną, lokomocję i rehabilitację. Wydarzenie ma charakter interdyscyplinarny i jest skierowane do środowiska akademickiego, ale również do partnerów przemysłowych. W tegorocznej edycji wzięło udział około 70 uczestników, głownie z zagranicy.
Konferencja ma swoją tradycję i z roku na rok rozwija się, o czym świadczy zainteresowanie, jakim cieszy się w środowisku. Do tegorocznej edycji wydarzenia dołączyli partnerzy z Francji, Hiszpanii, Litwy oraz Łotwy. Gościmy przedstawicieli z zaprzyjaźnionych uczelni, takich Politechnika Łódzka, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Wrocławska, Politechnika Śląska. W spotkaniu biorą także udział Partnerzy przemysłowi, którzy koncentrują swoją uwagę wokół obszarów związanych z diagnostyką medyczną, biomechaniką, sztuczną inteligencję, rehabilitacją, czy też systemami wspomagającymi.
Nie bez znaczenia jest fakt, że wśród prelegentów znajdują się znane osoby, które podnoszą rangę wydarzenia, m.in. prof. Carlo Frigo z Włoch, prof. Alessandro Roger z Hiszpanii, czy Anna Stec – absolwentka inżynierii biomedycznej w Politechnice Białostockiej, która swoją karierę rozwinęła w Anglii.
Tematyka konferencji koncentruje się na istotnych zagadnieniach inżynierii biomedycznej i obejmuje zarówno kwestie robotyki w ochronie zdrowia, diagnostyki medycznej, biomateriałów, ortopedii i traumatologii, jak i biomechaniki sportowej, czy przetwarzania sygnałów i obrazów.
Konferencja porusza aktualne tematy, prezentuje trendy i najnowsze technologie, w tym zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie.
– Sztuczna inteligencja jest wykorzystywana do przetwarzania danych medycznych, do przetwarzania sygnałów i obrazów po to, żeby móc w szybszy sposób klasyfikować jednostki chorobowe, ale nie tylko. Sztuczna inteligencja jest również wykorzystywana w urządzeniach wspomagających osoby, które posiadają dysfunkcję ruchową albo mają inne dysfunkcje – na przykład neurologiczne. Myślę, że jeśli chodzi o zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie i w szeroko pojętej inżynierii biomedycznej, to jest to obszar, który będzie stale się rozwijał – wyjaśnia prof. dr hab. inż. Jolanta Pauk, Dyrektor Instytutu Inżynierii Biomedycznej na Wydziale Mechanicznym, która dodaje, że zastosowanie algorytmów sztucznej inteligencji pozwala na szybsze podejmowanie decyzji, a co za tym idzie – trafniejsze decyzje związane z postępowaniem terapeutycznym.
Algorytmy mogą wspierać pracę lekarzy, ale czy są niezawodne i bezpieczne w 100%?
– W Wielkiej Brytanii eksplorujemy potencjał sztucznej inteligencji w służbie zdrowia. Jest ona wprowadzana w dziedzinie obrazowania medycznego i fizyce medycznej. Może pomagać lekarzom rozpoznawać guzy, tkanki rakowe i selekcjonować te obrazy medyczne, które wskazują na tkanki rakowe. AI odpowiednio filtruje obrazy i wyniki badań, ale oczywiście lekarz musi sprawdzać te dane. Używamy sztucznej inteligencji, ale nie ufamy jej w 100%. Jesteśmy ostrożni – mówi Anna Stec, która zajmuje się opieką zdrowotną. Absolwentka inżynierii biomedycznej w Politechnice Białostockiej przeniosła się do Anglii, gdzie ukończyła studia magisterskie na kierunku Inżynieria Biomedyczna (Biomateriały) w Imperial College London. Cały czas zachowuje kontakt z uczelnią macierzystą.
– Współpracuję z Politechniką Białostocka od wielu już lat. To uczelnia, która dała mi świetny start w karierę za granicą. Dlatego z chęcią tu wracam. Politechnika Białostocka jest bardzo aktywna, realizuje wspaniałe badania, projekty swoich studentów, a kolaboracja między uczelniami w Polsce i za granicą jest naprawdę fantastyczną inicjatywą. Znaczenie uczelni, w tym inżynierii biomedycznej, bardzo rośnie, z czego jestem bardzo dumna – mówi Stec.
W XIV. Międzynarodowej Konferencji BIOMDLORE 2023 biorą udział wybitni specjaliści, ale także nasi studenci, dla których wydarzenie stanowi okazję do zgłębiania wiedzy.
– Ta konferencja to jest takie zestawienie wszystkich informacji na temat inżynierii biomedycznej, szeroko pojętej sztucznej inteligencji, biomechaniki, biomateriałów. Gościmy przedstawicieli różnych krajów, a także przedstawicieli firm, więc jest to szansa, by nawiązać kontakty zarówno biznesowe, jak i naukowe. Dzięki udziałowi w konferencji możemy poszerzać horyzonty, znaleźć miejsca na staż albo na późniejszą pracę – mówi Anna Powojska, doktorantka inżynierii biomedycznej.
Branża biomedyczna rozwija się niezwykle dynamicznie w Polsce i na świecie, ale czy w ślad za nowymi technologiami i możliwościami ich zastosowania w medycynie, rośnie też zainteresowanie tą branżą wśród młodych ludzi?
– Inżynieria medyczna daje szeroki wachlarz możliwości jeśli chodzi o rynek pracy. 5 września 2023 r. Minister Zdrowia wydał rozporządzenie, które daje dodatkowe uprawnienia absolwentom inżynierii biomedycznej. To jest nowość. Uprawnienia te dają możliwość wykonywania zawodu w jednostkach szpitalnych. Dotychczas nasi absolwenci byli zatrudniani przez firmy. Teraz się sytuacja zmienia, bo po ukończeniu drugiego stopnia studiów o specjalności inżynieria medyczna, będą mogli pracować w jednostkach szpitalnych. Środowisko inżynierii biomedycznej walczyło o te uprawnienia ponad 8 lat, ale w końcu nam się to udało. To jest ogromny sukces całego środowiska inżynierii biomedycznej w Polsce i duża wartość dodana dla naszych studentów – przekonuje prof. Pauk, Dyrektor Instytutu Inżynierii Biomedycznej na Wydziale Mechanicznym.
Trzydniowa konferencja porusza niezwykle ważne tematy. Czy możemy mieć nadzieję, że przyniesie wymierne korzyści?
– Integrujemy środowisko naukowe, nawiązujemy kontakty, a efektem naszej współpracy są kolejne publikacje, wspólne projekty, które realizujemy z partnerami z zagranicy – podsumowuje spotkanie prof. dr hab. inż. Jolanta Pauk.
Konferencja jest organizowana we współpracy Instytutu Inżynierii Biomedycznej Politechniki Białostockiej, Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Wileńskiego Uniwersytetu Technicznego im. Giedymina oraz Politechniki w Kownie.
Patronat nad wydarzeniem objęli Rektorzy: Politechniki Białostockiej, Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Politechniki Wileńskiej Giedymina, Politechniki w Kownie, a także Litewskie Towarzystwo Biomechaniki i Europejskie Towarzystwo Biomechaniki.
Partnerem Strategicznym jest Województwo Podlaskie.
Konferencja uzyskała dofinansowanie Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Sponsorami wydarzenia są: RPK Białystok, Biameditek sp. zo.o., Batlton sp. z o.o., Technomex sp. z o.o., MDR Regulator sp. z o.o., Carl Zeiss sp. z o.o.