Zdjęcia Kosmosu to coś, co zawsze przykuwa wzrok.

Zdjęcia Kosmosu to coś, co zawsze przykuwa wzrok. Czasem są to obserwacje naukowe dotyczące komet, innym razem prace profesjonalnych fotografów, którzy próbują nimi ukazać nieskończoność przestrzeni kosmicznej. W każdym z tych przypadków potrafią one wywołać wiele różnych emocji – zarówno zachwyt nad pięknem, co strach przed nieznanym…

W czasach, gdy niemal każdy, kto ma smartfon, jest twórcą, warto poznać bliżej kilka zasad fotografii nocnego nieba.

Fotografia kosmosu na własną rękę

O ile istnieją osoby zaprawione w robieniu zdjęć Kosmosu, o tyle pozostałej większości myśl o robieniu zdjęć niebu przychodzi do głowy raczej rzadko, zwykle przy okazji nagłośnionych w mediach zjawisk astronomicznych. Początki mogą wydawać się trudne, lecz w tym przypadku jest to myśl zgubna – łatwo wciągnąć się w fotografowanie Kosmosu poprzez rozpoczęcie przygody od regularnych zjawisk, na przykład spadających komet. Warto wybrać konkretny dzień i godzinę, wyjechać poza miasto. W odpowiednich warunkach nawet zdjęcia wykonane telefonem ukażą piękno gwiazd.

Jak robić zdjęcia nocnego nieba w mieście?

O ile jest to o wiele trudniejsze, tak zdjęcia nieba w mieście są jak najbardziej możliwe do zrobienia. Głównym problemem są tutaj tzw. zanieczyszczenia sztucznymi światłami. Sprawiają one, że niebo zdaje się zlewać w jedną plamę, a gwiazdy mogą być niewidoczne dla ludzkiego oka. Na pomoc przychodzi metoda ETTR – Exposure To The Right. Polega ona na jak największym prześwietleniu zdjęcia. Należy natomiast uważać, aby nie przepalić zdjęcia. W przypadku zdjęć Kosmosu bardzo ważny jest montaż. Podczas obróbki wygasza się światła i nadaje zdjęciu odpowiednią kompozycję, co w przypadku przepalenia jest najzwyczajniej niemożliwe – plama pozostała po przepaleniu nie wnosi do zdjęcia żadnej informacji i pozostaje plamą na zawsze. Innym mankamentem jest czas naświetlania. W odróżnieniu od zwyczajnych zdjęć, gdzie czas naświetlania to ułamek sekundy, w zdjęciach Kosmosu jest on znacznie dłuższy. Dokładna długość trwania zależy od specyfikacji sprzętu i może trwać od kilkunastu sekund do paru minut. W związku z tym warto pamiętać, że wszystkie elementy poruszające się w kadrze będą rozmyte i nieczytelne.

Autor: Aleksandra Dziwińska