Beksiński tam i tu
Zdzisław Beksiński jako fotografik czy twórca idealnie pasujący do świata Virtual Reality? Od 25 marca w Białymstoku można oglądać aż dwie wystawy poświęcone inżynierowi architektowi z Sanoka.
Do 25 kwietnia 2022 roku w Spodkach Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku przy ul. św. Rocha 14 czynna będzie wystawa Beksiński Multimedia Exhibition. to wystawa multimedialna składająca się z pokazu przekroju twórczości Beksińskiego prezentowanego na wielkoformatowych ekranach. Pokaz połączony z muzyką i narracją, a także archiwalnymi wypowiedziami artysty. W 30-to minutowym widowisku multimedialnym, prezentowana jest wybrana twórczość mistrza z dziedziny fotografii i malarstwa. W tle pokazana została postać artysty wypowiadającego się na temat: sztuki, filozofii, podejścia do twórczości. Wystawę uzupełnia ekspozycja: fotografii, fotomontaży oraz grafik komputerowych.
Integralną częścią wystawy jest również strefa Virtual Reality, gdzie za pomocą okularów VR widz może wejść „do środka obrazów” Beksińskiego i znaleźć się wewnątrz świata namalowanego przez mistrza. Kolejną atrakcją wystawy są obrazy w 3D (stereoskopia). Dzieła artysty można będzie zobaczyć zakładając odpowiednie okulary.
Jednocześnie w Muzeum Podlaskim, w Ratuszu, do 18 kwietnia można oglądać wystawę „Zdzisław Beksiński – od fotografii do fotomontażu komputerowego”. Ta gromadzi zarówno unikalne eksperymentalne fotografie z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX w. oraz 12 komputerowych fotomontaży z ostatniej dekady działalności tragicznie zmarłego artysty.
Więcej: Zdzisław Beksiński w Muzeum Podlaskim. Fotografie na wystawie czasowej w Ratuszu
Zdzisław Beksiński był wielkim miłośnikiem muzyki, także rockowej. Dziś tylko możemy gdybać, jak od strony dźwiękowej, ale i wizualnej odebrałby film „Inni ludzie”. Uliczny brudny poemat w rytmach hip hopu, z sugestywnymi zdjęciami i długowłosym Jezusem przyglądającym się poranionym bohaterom zwykłych ludzkich dramatów. Film unikalny, hipnotyzujący, denerwujący, ale godny zapamiętania. Także ze względu na rolę białostoczanki Magdaleny Koleśnik.
W tym tygodniu w kinach debiutują dwa polskie filmy o miłości – każdy o innej. Nakręcony przez Krzysztofa Langa „Marzec ‘68” to jak łatwo się domyślić wariacja na temat Romea i Julii w anturażu antysemickiej i antyinteligenckiej komunistycznej hucpy. Ciekawe jak sprawdzą się w roli kochanków z obu stron barykady Vanessa Aleksander i Ignacy Liss?
Bardzo naturalnie na ekranie wypada Justyna Święs, wokalistka The Dumplings, zakochana w tworzeniu muzyki w niezwykle ciekawie nakręconym obrazie „Piosenki o miłości”. Obrazie o trudnej miłości w rodzinie, dominującym ojcu artyście i kalkulacjach co jest ważniejsze – lojalność czy iluzja kariery. A że owym ojcem jest Andrzej Grabowski, z całym szacunkiem dla Tomasza Włosoka w roli początkującego producenta muzycznego, wytrawny aktor kradnie mu każdą scenę ze swoim udziałem.
27 marca przypada Międzynarodowy Dzień Teatru. Teatr Dramatyczny będzie go świętował od niedzielnego południa na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na specjalnej tablicy będzie można złożyć Teatrowi życzenia, a aktorzy odwzajemnią się upominkami, kawą, herbatą i słodkim poczęstunkiem. W godz. 15.30-16 Beata Chyczewska, Justyna Godlewska-Kruczkowska, Agnieszka Możejko-Szekowska, Katarzyna Siergiej, Monika Zaborska, Krzysztof Ławniczak i Marek Tyszkiewicz przeczytają fragmenty „Makbeta” w Nie-Teatrze.
Dzieci wraz z rodzicami w Białostockim Teatrze Lalek tego dnia o godz. 12.30 mogą posłuchać za darmo czytania baśni Marty Guśniowskiej pt. „Alibaba i 40 rozbójników”. Od godz. 15 do 17 będzie też można zwiedzać bezpłatnie fantastyczną Piwnicę Lalek.
Wielką gratkę na ten weekend przygotowała białostocka filia Akademii Teatralnej. Wszyscy, którzy zapisali się na pokazy będą mieli okazję zobaczyć często niezwykle ciekawe etiudy studenckie reprezentujące różnorodne techniki sztuki lalkarskiej i aktorstwa.
Zainteresowani tragiczną historią Ukrainy mogą w niedzielne popołudnie w ramach Podlaskiej Akademii Kultury w kinie Forum obejrzeć film o hołodomorze „Głód 33” i wziąć udział w dyskusji z dr. Łukaszem Jasiną, ekspertem ds. Ukrainy, rzecznikiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Po tym spotkaniu kino zaprasza na blok pięciu krótkometrażowych filmów animowanych nominowanych do Oskarów 2022. Czy w noc z 27 na 28 marca Oskara zdobędzie polska „Sukienka” trudno dziś wyrokować, z pewnością film będzie można zobaczyć w poniedziałkowy wieczór w Forum w ramach pokazu wszystkich krótkometrażowych filmów nominowanych do Oskara.
O wojnie w Ukrainie pamięta między innymi Teatr Dramatyczny. Przed i po niedzielnych spektaklach, wraz z Fundacją Dialog będzie prowadzona zbiórka pieniędzy na budowę domu pomocy uchodźcom z Ukrainy. W niedzielę o godz. 19 w Sali przy Podleśnej Orkiestrę Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej poprowadzi Krzesimir Dębski. W koncercie „Sercem z Ukrainą” zabrzmią jego kompozycje, także z filmu „Ogniem i mieczem”. Całkowity dochód ze sprzedaży biletów oraz ze zbiórki do puszek będzie przekazany na pomoc uchodźcom z Ukrainy.
#Zjerzonykulturą – Jerzy Doroszkiewicz