Hulajgęba, hulaj ucho

„Hulajgęba” w teatrze, Armia, Mikromusic czy Turbo w klubach, jubileusz w operze. W kinie – zakochany Daniel Craig.
Witold Gombrowicz – w PRL-u po części zakazany, w ciągu ostatnich lat staje się powoli zapomniany. Wyjątek stanowi „Ferdydurke”. Rok 2024 ogłoszony rokiem Gombrowicza spowodował, że w Teatrze Wierszalin Piotr Tomaszuk wyreżyserował „Ślub”, zaś Waldemar Śmigasiewicz pokazał swoją wizję Gombrowicza wystawiając i w Białymstoku „Hulajgębę”. To połączenie wspomnianej powieści z „Boską komedią” Dantego. Świetnie poprowadzone i rewelacyjnie zagrane przez niemal cały zespół Białostockiego Teatru Lalek. Lektura? Ale jak pokazana! Polecam studentom tym aktualnym i uniwersytetów trzecie go wieku, maturzystom, słuchaczom MBA – wszystkim – inteligentna rozrywka i refleksja gwarantowane!
Więcej Waldemar Śmigasiewicz wyreżyserował spektakl „Hulajgęba” w Białostockim Teatrze Lalek
W Teatrze Dramatycznym klasyczny ”Dekameron” i młodzieżowy „Tschick”.
Impresaryjny Nie Teatr proponuje w sobotę znakomity tekst – „Wariacje enigmatyczne” w wykonaniu dwóch Piotrów – Dąbrowskiego i Cyrwusa.
W niedzielę – „Halo, tu Bielicka! Czyli być jak Hanka” – komediowy spektakl zagrają Aldona Jankowska i Radosław Pazura.
Koncertowy maraton weekendowy, który idąc za Śmigasiewiczem nazwijmy „hulaj ucho” rozpoczyna w piątek wielki koncert w Operze i Filharmonii Podlaskiej, który ma podkreślić jubileusz tej instytucji artystycznej. W programie Te Deum op. 103 Antonína Dvořáka oraz Koncert na orkiestrę Beli Bartóka. W operowej galerii można w antrakcie obejrzeć jubileuszową wystawę zdjęć. W sobotę i niedzielę nowy białostocki musical – „Vesper”, czyli produkcja totalna.
Gary Guthman/Doman Nowakowski – musical Vesper, czyli kim była Krystyna Skarbek
W Zmianie Klimatu występuje Dawid Tyszkowski, Klub Muzyczny 6-ścian proponuje wieczór szantowy z formacją OKAW Sztom.
Prawdziwy muzyczny huragan, z nutą melancholii, opanuje Białystok w sobotę. Klub Studentów Gwint zajmie Armia. Tym razem zagra przede wszystkim repertuar z najnowszej płyty „Wojna i pokój”.
Pionierzy polskiego heavy metalu- Turbo w Zmianie Klimatu przedstawią między innymi utwory z najnowszej płyty – „Blizny”. Na gitarze wciąż gra 70-letni już Wojciech Hoffman.
Gitar używa też formacja Stratosfera. Łatwo się domyślić, że w tym wypadku chodzi o gitary Fender Stratocaster i gitarowe przeboje The Shadows, The Ventures, ale też The Beatles czy The Beach Boys.
Gitar w bluesowym klimacie będą używać lokalni muzycy z zespołu Po 50-ce i polsko-litewskie trio Union of Blues – nietypowo, bo w Motopubie.
Ktoś jeszcze gra w sobotę w Białymstoku? Na pewno z nową płytą przyjeżdża rewelacyjne Mikromusic. Tytuł „Nie umiem tańczyć” może nieco mylić, bo w kawiarni Fama tańce są wskazane. Miejsc siedzących nie będzie, za to emocji, jakie wywoła Natalia Grosiak z pewnością nie zabraknie.
W niedzielę w Famie solowy koncert da Maciej Lipina – lider i wokalista blues rockowej formacji Ścigani. W tym czasie w Zmianie Klimatu swoje akustyczne oblicza pokaże formacja Sorrow.
Do kin wchodzi zupełnie nowa „Śnieżka” – aktorska adaptacja disnejowskiej animacji o Królewnie Śnieżce z 1937 roku. Warto zapolować na film „Jak zostałam perliczką” nagrodzony za reżyserię na ostatnim festiwalu w Cannes!
Fantastycznie prezentuje się Daniel Craig w filmie „Queer”. Obraz według powieści Williama S. Burroughsa wydobywa z literatury wizualny przepych i zmysłowe piękno. Satyra na pruderyjną i pełną hipokryzji Amerykę splata się tu z intensywnym ekranowym męskim romansem.
W niedzielę do kina Forum na specjalny pokaz filmu „Dwie siostry” przyjedzie reżyser – Łukasz Karwowski. To pierwszy film fabularny nakręcony na terenie Ukrainy po agresji rosyjskiej. Arcytrudne zdjęcia powstawały w prawdziwych lokalizacjach: Buczy, Irpieniu, Borodziance i Charkowie.
Koncerty, spektakle, kino – jak zwykle w Białymstoku – jest w czym wybierać – dlatego warto tu studiować
#Zjerzonykulturą – Jerzy Doroszkiewicz