Konferencja prasowa – współpraca z SaMasz
Wraz z podpisaniem porozumienia o współpracy, wydziały Politechniki Białostockiej – Mechaniczny oraz Elektryczny, przystąpią do realizacji projektu badawczo-rozwojowego „Prace badawczo-rozwojowe nad zespołem maszyn rolniczych do zrównoważonego zbioru zielonki z wykorzystaniem inteligentnych technologii firmy SaMASZ wspierających koncepcję Doliny Rolniczej 4.0”.
Projekt ten otrzymał dofinansowanie w konkursie „Szybka ścieżka – Agrotech i będzie realizowany w ramach konsorcjum SaMasz, Politechnika Białostocka oraz Klaster Obróbki Metali. Jego wartość wynosi 11 374 367.23 zł. Kwota uzyskana z dofinansowania NCBR robi wrażenie, ale i sam projekt jest niezwykle ciekawy i ważny z punktu widzenia branży rolniczej, choć nie tylko. Prace nad zespołem maszyn rolniczych do zrównoważonego zbioru zielonki przewidują bowiem zastosowanie inteligentnych technologii, dzięki którym proces zbioru zielonki bardziej nie tylko bardziej efektywny, ekonomiczny, ale również ekologiczny.
– Jest nam niezwykle miło, że tak duża firma działająca w obszarze przemysłu maszynowego, jaką jest SaMasz, zauważyła potencjał Politechniki Białostockiej. Ten potencjał mieści się przede wszystkim w umysłach naszych pracowników, którzy mają bardzo ciekawe pomysły, które są niejednokrotnie pionierskie w skali nie tylko ogólnopolskiej, ale i światowej. Jako uczelnia wyższa nie zawsze mamy możliwości, by je zrealizować – mówił dr hab. inż., prof. PB Mirosław Świercz – Prorektor ds. Rozwoju Politechniki Białostockiej, który podkreślił, że korzyści z projektu są obustronne – Z jednej strony będziemy mogli poprawić jakość i zwiększyć innowacyjność, a tym samym konkurencyjność rozwiązań przemysłowych. Z drugiej strony, nasi pracownicy, którzy mają za zadanie przede wszystkim kształcić kadry inżynierskie do przemysłu, będą mogli samodzielnie sprawdzić wartość własnych rozwiązań i samodzielnie uczestniczyć w projektowaniu i pracach wdrożeniowych nowych maszyn rolniczych.
Na spotkaniu firmę SaMasz reprezentował Wiceprezes firmy, Jacek Stolarski, który liczy na owocną współpracę – Ze strony SaMaszu w projekt będzie zaangażowanych ponad 20 osób. Dużo się mówi w sferze publicznej o współpracy między uczelniami a firmami. Mam nadzieję, że za 36 miesięcy będziemy mogli pokazać efekty naszej pracy. Jak powiedział w kuluarach po konferencji, firma SaMasz już wcześniej współpracowała z uczelnią w zakresie rekrutacji studentów i w projektach angażujących kadrę doktorską. Dostrzegł też, że obecny projekt może przynieść korzyści w przyszłości – Teraz jest to projekt na trzy maszyny, ale może za cztery, pięć lat, te technologie rozejdą się po całej gamie naszych maszyn i dzięki temu będziemy mogli wejść na kolejny, wyższy poziom przedsiębiorstwa.
Politechnika Białostocka korzystając z wiedzy swoich znakomitych ekspertów, opracuje inteligentne systemy, które zostaną zrealizowane w ramach projektu B+R. Jakie funkcjonalności będą cechowały maszyny rolnicze? O to został zapytany Prorektor ds. Studenckich, dr hab. inż. Jarosław Szusta, prof. PB, który podkreślił, że projekt otrzymał dofinansowanie właśnie dzięki swoim innowacyjnym rozwiązaniom
– Planujemy zaprojektować, wykonać i przetestować trzy maszyny, które będą ze sobą współpracowały: kosiarkę dwustronną, przetrząsacz i zgrabiarkę. Maszyny te będą się ze sobą komunikowały. W maszynach zaimplementujemy systemy dotyczące m.in. systemu monitorującego w czasie rzeczywistym ilości zbieranych plonów, by rolnik wiedział, jak dana łąka jest efektywna, co umożliwi mu precyzyjne dawkować, chociażby nawóz. Kolejne maszyny, czyli zgrabiarka i przetrząsacz będą w trakcie eksploatacji pobierały informacje zebrane w trakcie procesu koszenia. Operator ciągnika będzie mógł odpowiednio przeprowadzić zabiegi agro, przyspieszając lub zwalniając pracę ciągnika tak, aby zoptymalizować cały proces. Nasze rozwiązania dostarczą rolnikowi czy operatorowi ciągnika informacje na temat diagnostyki tych maszyn, dzięki czemu unikniemy okresów przestoju. Dążymy do tego, żeby mieć pełną informację nie tylko o zbiorze, ale i o stanie maszyn.
Projekt przyniesie wiele korzyści, także dla idei zrównoważonego rolnictwa. Jak przekonywał Sławomir Dobrzański, Dyrektor Ośrodka Badawczo-Rozwojowego firmy SaMasz, jest on zgodny z koncepcją Doliny Rolniczej 4.0 i da efekty wymierne efekty w postaci zmniejszonej ilości zużytego paliwa i śladu węglowego, co pozytywnie wpłynie na środowisko naturalne. Poza tym, czas pracy rolnika będzie efektywnie wykorzystany.
Przedmiotem spotkania było porozumienie między dwoma stronami, ale nie mogło na nim zabraknąć również ważnego członka konsorcjum – Klastra Obróbki Metali, który był reprezentowany przez Sebastiana Rynkiewicza – Prezesa Zarządu Centrum Promocji Innowacji i Rozwoju Klastra Obróbki Metali. Politechnika Białostocka jako Partner strategiczny Klastra, jest obok SaMaszu kluczowym Partnerem Klastra, który odpowiadał za przygotowanie projektu. To, co szczególnie podkreślił Prezes – Politechnika Białostocka to jest ogromny potencjał wielu wydziałów, które w tym projekcie będzie wykorzystywane. Dodał również, że projekt wygrał z ogromną konkurencją.
Ukoronowaniem wystąpień zaproszonych Gości było uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy. Ze strony Politechniki Białostockiej swój podpis na dokumencie złożył dr hab. inż., prof. PB Mirosław Świercz – Prorektor ds. Rozwoju Politechniki Białostockiej. Zaś ze strony Partnera – Jacek Stolarski, Wiceprezes Zarządu SaMasz.
Liczymy, że wynik współdziałania nauki i biznesu będzie nie tylko efektowny, ale przede wszystkim – efektywny.
Na spotkaniu Politechnikę Białostocką reprezentowali:
dr hab. inż., prof. PB Mirosław Świercz – Prorektor ds. Rozwoju Politechniki Białostockiej
dr hab. inż. Jarosław Szusta, prof. PB – Prorektor ds. Studenckich Politechniki Białostockiej
dr hab. inż. Łukasz Derpeński – Prodziekan ds. Rozwoju i Współpracy, Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej
dr inż. Wojciech Trzasko – Prodziekan ds Rozwoju i Współpracy, Wydział Elektryczny Politechniki Białostockiej
Ze strony firmy SaMasz oraz Klastra Obróbki Metali wystąpili:
Jacek Stolarski – Wiceprezes Zarządu SaMasz
Sławomir Dobrzański – Dyrektor Ośrodka Badawczo-Rozwojowego firmy SaMasz
Sebastian Rynkiewicz – Prezes Zarządu Centrum Promocji Innowacji i Rozwoju – Koordynatora Klastra Obróbki Metali
Uroczystość była transmitowana na żywo na fanpejdżu Politechniki Białostockiej