Studenci Politechniki Białostockiej stworzyli projekt wystawy Xylopolis. Wystawa czasowa prezentująca Województwo Podlaskie trafi na EXPO 2020 w Dubaju
Z artykułu dowiesz się:
– jak narodził się pomysł wystawy Xylopolis
– jak studenci Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej pracowali nad narracją wystawy na EXPO 2020 w Dubaju
– czego nauczyła ich praca nad projektem Xylopolis
Takiej wystawy i takiej prezentacji jeszcze nie było. Po wielu burzach mózgów zespół ekspertów przygotowujących województwo podlaskie do prezentacji na wystawie światowej EXPO postanowił, że hasło „Podlaskie zasilane naturą” wesprze wystawa Xylopolis. Tydzień Podlaski planowany w dniach 15-24 października 2021 r. będzie promował naukę, kulturę, turystykę i gospodarkę. Do prac nad koncepcją wystawy zaproszono studentów Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej o. Przyszli inżynierowie architekci zainspirowani wiedzą ekspertów z Politechniki Białostockiej, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Fundacji Grupy Unibep Unitalent przy wsparciu Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytut Badawczego stworzyli projekt o mariażu pierwotnej natury z nowoczesną technologią. Jest to wizja puszczy krzemowej, czystej gospodarki, która na zasadach symbiozy z przyrodą tworzy ekosystem dwóch spójnych organizmów wzajemnie wspierających się i dbających o siebie.
– Prace nad projektem rozpoczęliśmy w styczniu 2020 roku – wspomina Sara Kowalczuk-Fijałkowska. – Proces był dość długi. Wymagał od nas dużej ilości zmian i dostosowania do obiektu w jakim będzie odbywać się nasza wystawa.
Zanim studenci przystąpili do projektowania, poznali założenia ekspozycji.
– Naszym zadaniem było zaprojektowanie wystawy, która będzie reprezentowała nasz region – podkreśla Agnieszka Skorulska. – Uznaliśmy, że najlepiej zacząć od znalezienia tego, co uznajemy powszechnie za naszą lokalną podlaską tożsamość.
Jako, że są studentami architektury, zwrócili uwagę na wyjątkową lokalną architekturę drewnianą osadzoną w środowisku naturalnym.
– Bogactwo lasów, bagien, rzek, czy Puszcza Białowieska to naprawdę ważne elementy naszego regionu – tłumaczy Skorulska. Dlatego ważnymi elementami wystawy Xylopolis studenci Politechniki Białostockiej uczynili drewno, nawiązując także do wyglądu faktur spotykanych w Puszczy Białowieskiej.
– Puszcza Białowieska, całe bogactwo środowiska naturalnego naszego regionu były dla nas bardzo ważne – dodaje Karolina Sobolewska. – Uważamy, że nie da się dobrze zaprezentować naszej lokalnej tożsamości bez wskazania jej korzeni w naturze. W naszym projekcie staraliśmy się wprowadzić zwiedzających w klimat puszczy stosując naturalne materiały, faktury, czy nawet wielkoformatowe projekcje wyświetlane na ścianie.
Studenci swoją narrację oparli o trzy potężne drzewa, jakie można napotkać właśnie w Puszczy Białowieskiej.
– Pierwsze drzewo będzie symbolizowało dary natury – opowiada Jakub Kondracki. – Zwiedzający za pomocą zmysłów wzroku, węchu, smaku i dotyku będą mogli zapoznać się z puszczą otaczającą Podlasie. W otworach nazwanych przez nas dziuplami będą mogli zobaczyć fragmenty puszczy, w wysuwających się szufladach dotknąć ziaren i innych darów natury, wręcz poczują zapach puszczy.
W taki oddziałujący na zmysły sposób studenci architektury chcą przenieść do zupełnie innego klimatu choć fragment podlaskiej natury. Drugie drzewo będzie przybliżać zwiedzających do rozwoju architektury i kultury Podlasia w nawiązaniu do otaczającej zieleni i puszczy.
– Będzie pokazany rozwój architektury drewnianej, różne sposoby budownictwa tradycyjnego na Podlasiu, różne drewniane detale – kontynuuje Jakub Kondracki. – Będzie również pokazana fauna i flora, także jako nagrania z Puszczy Białowieskiej oraz możliwość podglądu natury w czasie rzeczywistym.
Stąd już krok do przyszłości, które ma symbolizować trzecie z drzew umieszczonych na wystawie Xylopolis.
– Trzecie drzewo symbolizuje wejście w środowisko – dodaje Patrycja Lipska. – Otacza się ono drzewem rozłożonym, które wyszło z pierwszego kształtu. W środku bedzie umiejscowiony hologram drzewa przyszłości.
Trzecie drzewo ma przedstawiać ekologiczne materiały budowlane, co ma stanowić nawiązanie do zrównoważonego rozwoju.
– Naszym zamysłem kompozycyjnym było ukazanie trzech etapów, które prezentują przeszłość, teraźniejszość oraz przyszłość – wyjaśnia Lipska.
Dodatkową atrakcją, szczególnie dla dzieci zwiedzających Xylopolis wspólnie z rodzicami będzie stolik ze specjalnie zaprojektowanymi drewnianymi zabawkami nawiązującymi do przyrody województwa podlaskiego.
– Projektowane przez nas trzy pnie drzew, które są głównym elementem wystawy posiadają zewnętrzną warstwę przypominającą korę drzewa aby jak najbardziej nawiązać do klimatu lasu – przekonuje Agnieszka Skorulska. – To może być dużą atrakcją dla zwiedzających z krajów, które nie mają takich form przyrody.
Studentów w procesie projektowania wsparła kadra Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. To przede wszystkim dr hab. inż. arch. Jarosław Szewczyk, prof. PB, dr inż arch. Adam Jakimowiczoraz dr hab. inż. arch. Halina Łapińska, prof. PBdr inż. arch. Małgorzata Bartnicka i dr inż. arch. Katarzyna Asanowicz.
– Ten projekt nauczył mnie, że do takich zadań należy podejść interdyscyplinarnie, zbadać region, poznać tożsamość mieszkańców, a dopiero później przełożyć to na architekturę, by nie była pusta tylko była nośnikiem tego co lokalne, tego co jest bliskie sercu ludzi z Podlasia – sumuje Agnieszka Skorulska.
– Cieszę się że już na studiach mogłam brać udział w tak prestiżowym i ogólnoświatowym projekcie – dodaje Karolina Sobolewska. Jestem pewna że udział w tym konkursie da mi dobry start do zawodu architekta.
Województwo Podlaskie już teraz planuje utworzenie na terenie województwa nowoczesnego centrum nauki i sztuki o drewnie – Xylopolis.
Zobacz też: