Jakie kierunki studiów I stopnia pozwalają łączyć wiedzę z pasją? Koła naukowe także dla miłośników gier i lotów na Marsa

Wybierając kierunki studiów I stopnia na politechnice często chcielibyśmy czegoś więcej niż tylko twardej wiedzy. Szansą do łączenia nauki z dobrą zabawą są koła naukowe. Tu można zrealizować najbardziej szalone marzenie – sterować zaprojektowanym przez siebie łazikiem na Marsie albo w wolnym czasie oddawać się grom logicznym. Studiować pełną piersią i spotykać się z ludźmi o podobnych zainteresowaniach.

W tym artykule dowiesz się:

 – czym zajmują się studenckie koła naukowe

– co daje udział w pracach kół naukowych

– czy koła naukowe są ściśle powiązane z kierunkami studiów

– jaka praca czeka po przedstawionych poniżej kierunkach studiów I stopnia na Politechnice Białostockiej

Informatyka i logika idą w parze – poznaj Koło Naukowe Gier

Jeśli myślicie, że studia I stopnia na Wydziale Informatyki mogą przykuć Was na stałe do komputerów – mylicie się. Po zajęciach z algebry, podstaw programowania, zgłębianiu baz danych, architektury komputerów czy sztucznej inteligencji można rozwijać swoje zdolności logiczne. Bo przecież logika dla informatyków ma niejedno imię. Może służyć fantastycznej zabawie w Kole Naukowym Gier Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej

Czytaj także: Jakie studia wybrać? Kierunki studiów I stopnia na Politechnice Białostockiej zadziwiają różnorodnością

Na początku swojej działalności koło naukowe skupiało miłośników szachów, później dołączyli miłośnicy gier logicznych, planszowych lub karcianych takich jak Go, Pentago, Munchkin, Osadnicy z Catanu albo Talisman: Magia i Miecz.  Do tych gier nie potrzebujemy komputera tylko grupy przyjaciół. A skoro świetnie się bawią, nic dziwnego, że chcą się pokazywać kolegom i koleżankom.

Bierzemy udział w wydarzeniach związanych z Politechniką Białostocką lub z samym Wydziałem Informatyki, np. w Dniu Liczby Pi, Dniu Informatyka, Dniach Otwartych Politechniki Białostockiej – deklarują z radością członkowie koła. A przy tym wiadomo – po studiach na przykład na kierunku informatyka i ekonometria umiemy tworzyć aplikacje,  projektować systemy komputerowe, tworzyć bazy danych, ale też możemy być na przykład analitykami w placówkach administracji oraz ośrodkach naukowo-badawczych, również analitykami finansowymi. Przyznacie, że gry logiczne jako urozmaicenie studiów to fantastyczne sprawdzenie swoich zdolności przy jednoczesnym kontakcie z istniejącymi w rzeczywistości ludźmi.

ZOBACZ GALERIĘ (6 zdjęć)

Koła naukowe Politechniki Białostockiej wysyłają łaziki na Marsa

A co z lotami na Marsa? Niedawno wylądowała na tej planecie kolejna sonda, ale studenci Politechniki Białostockiej byli tam znacznie wcześniej. Oczywiście w wyobraźni, ale za to budując prawdziwy łazik marsjański. Nazywał się Magma, miał cztery koła, peryskop z zamontowaną kamerą i aparatem fotograficznym oraz manipulator o pięciu stopniach swobody z chwytakiem. Łączność z robotem odbywała się za pomocą sieci Wi-Fi z antenami pozwalającymi uzyskać zasięg do 3 km. To był rok 2010. W ciągu 10 lat studenci Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej zbudowali ich już sporo, zdobywając przy tym w konkursie University Rover Challenge 2011 pierwsze miejsce. To wszystko dzieje się w Kole Naukowym Robotyków.

Na moim kierunku, inżynierii biomedycznej, można wybrać dwie specjalizacje: konstrukcyjną i informatyczną – mówi Aleksandra Olszewska, studentka inżynierii biomedycznej na Wydziale Mechanicznym, która działa w sekcji analogów łazików marsjańskich Koła Naukowego Robotyków. – Pierwsza związana jest z wytwarzaniem sprzętów medycznych, protez. Druga – z pomaganiem lekarzom w obsłudze zaawansowanych urządzeń, ich konserwowaniu oraz programowaniu. To ciekawe połączenie zagadnień z zakresu medycyny, mechaniki i programowania. Dlatego każdy znajdzie tu coś interesującego dla siebie, także dziewczyny. Ja na przykład wykorzystuję swoją wiedzę i umiejętności do projektowania laboratorium, w którym badane są próbki gleby pobierane przez łazika marsjańskiego. To jedna z konkurencji podczas międzynarodowych zawodów, w których startuję wraz z kolegami z mojego koła.

Łaziki marsjańskie z Politechniki Białostockiej były w USA, filmowały je telewizje na całym świecie. Czy to nie wspaniały powód, żeby podjąć studia I stopnia na Wydziale Mechanicznym? Studenci zrzeszeni w kołach naukowych realizują własne autorskie projekty studenckie: budują pojazdy samochodowe, roboty mobilne, bezzałogowe obiekty latające, wózki inwalidzkie, protezy, urządzenia służące do terapii i wiele innych. A po studiach na przykład na kierunku mechatronika mogą być nie tylko specjalistami  w zakresie projektowania, mechaniki, robotyki, programowania czy systemów sterowania, ale też prowadzić samodzielną innowacyjną działalność gospodarczą.

ZOBACZ GALERIĘ (6 zdjęć)

Koło naukowe pomoże zostać kreatywnym inżynierem zarządzania

 Każdy z nas kupił, kupuje i na pewno będzie kupował przez Internet. Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego jedne firmy radzą sobie z dostawami lepiej, a inne gorzej? Na pewno słyszeliście o słowie logistyka. I właśnie ten kierunek studiów I stopnia daje podstawy do zdobycia szerokiej wiedzy nie tylko o funkcjonowaniu sklepów internetowych. Logistyk po studiach na Wydziale Inżynierii Zarządzania poznaje  techniczne aspekty procesów logistycznych, marketingu, organizacji transportu oraz sterowania przepływami towarów i informacji w przedsiębiorstwie. Jeszcze więcej doświadczenia i unikalnej wiedzy może zdobyć wstępując do Studenckiego Koła Naukowego Logistyki LogiSquad.

– Nasze Studenckie Koło Naukowe „LogiSQUAD” zrzesza młodych i ambitnych studentów czujących potrzebę rozwoju i zdobywania wiedzy z zakresu branży logistycznej‍ – mówią o sobie członkowie koła. – Organizujemy cykliczne wydarzenia takie jak Dzień Logistyki czy Środy z logistyką. Ponadto chętnie angażujemy się w działalność charytatywną czy wspólne projekty z lokalnymi przedsiębiorstwami. Warto też wspomnieć o wielu konkursach, z których dużą część kończymy z bardzo dobrymi wynikami np. Hackathon Podlaskie 4.0. Co roku również nasi członkowie są laureatami programu TOP Young 100. Proces zakupowy, zaopatrzenie – łańcuch dostaw – o tym wszystkim opowiadają praktycy, a to bezcenna wiedza!

Już po studiach I stopnia inżynier logistyk łatwo znajdzie pracę w centrach logistycznych, działach transportu i spedycji dużych zakładów przemysłowych. Może też robić karierę w administracji centralnej i terenowej, zakładach komunikacji publicznej i oczywiście kontynuować studia na Politechnice Białostockiej.

ZOBACZ GALERIĘ (6 zdjęć)

Co się kryje pod maską samochodu oprócz silnika, czyli elektronika samochodowa pod lupą koła naukowego

Mówi się, że „elektryka prąd nie tyka”, ale tak naprawdę, kto dziś wyobraża sobie życie bez elektryczności. Zrozumienie istoty działania prądu elektrycznego stało się podstawą do wielu innowacyjnych wynalazków w skali świata i położyło podwaliny pod elektronikę. A ta jest wszędzie – w pralkach, lodówkach i samochodach. Nic dziwnego, że studenci Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej chętnie spotykają się w Kole Naukowym Elektroniki Samochodowej. Mogą wspólnie projektować i testować wybrane układy elektroniki samochodowej,  a nawet pracować nad zdalną diagnostyką samochodową. Komu kiedyś zapaliły się jakieś dziwne kontrolki na desce rozdzielczej auta, a jego ulubiony mechanik rozłożył ręce, ten wie, że taka wiedza jest bardzo potrzebna wręcz na teraz. Ale studiując na Wydziale Elektrycznym można też pogłębiać wiedzę w zakresie techniki światłowodowej, tak potrzebnej nam do szybkiego internetu, czy wszechstronnego wykorzystania laserów.

Czytaj także: Licealiści wybierają wirtualnie

Po studiach I stopnia na kierunku elektronika i telekomunikacja możemy być operatorem sieci telekomunikacyjnych, internetowych czy multimedialnych, nadzorować przemysłowe układy sterowania, czy projektować  systemy przetwarzania, transmisji i udostępniania informacji.

ZOBACZ GALERIĘ (6 zdjęć)

Drogowiec, konstruktor, sanitarnik i leśnik na jednym wydziale mogą się spotkać w kole naukowym

Zdarzyło się Wam jadąc przez las narzekać na drogę. A może na odwrót – jadąc świetną trasą zauważyliście niezwykłe drzewa, których nazwy nie możecie sobie przypomnieć? Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej łączy te dwa światy pod jednym szyldem. Bo cóż szkodzi studiować budownictwo, uczyć się projektować drogi, a jednocześnie zapisać się do Koła Naukowego Leśników, które działa przy Instytucie Nauk Leśnych na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej? Studia to czas, w którym zdobywamy wiedzę i szukamy dla siebie własnych dróg – w przenośni i dosłownie. Na przykład Studenckim Kole Naukowym Drogowiec.

Możliwości znalezienia kierunku studiów I stopnia i rozwijania pasji jest znacznie więcej. Na przykład kierunek inżynieria środowiska pozwala poznać systemy zaopatrzenia w wodę, oczyszczania i odprowadzania ścieków, sieci i instalacje gazowe, a także systemy wentylacji, klimatyzacji, urządzeń do oczyszczania powietrza i ciepłownictwa. Wszystko to w duchu nowoczesnej ekologii. Jeśli zależy Wam na zdrowiu całej planety to wybierzcie kierunek, który daje realne możliwości na zmiany sposobów korzystania z zasobów naturalnych Ziemi.

ZOBACZ GALERIĘ (6 zdjęć)

W kole naukowym miasto to nie tylko budynki, w centrum architektury jest człowiek

Jeśli myślicie podobnie, a przy tym macie odrobinę zdolności do rysunku odręcznego, to na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej czeka na Was Studenckie Koło Naukowe „Koło Miasta”. Skupia ono osoby zainteresowane szeroko pojętą tematyką urbanistyki. Jego członkowie zajmują się obserwacją, badaniem i uwiecznianiem przekształceń, jakim podlegają obecnie miasta i ich poszczególne przestrzenie. Mówią o sobie: miasto to dla nas nie tylko budynki, ale też człowiek, który zawsze znajduje się w centrum architektury.

Czytaj także: Jak nakarmić żarłoczną pandę i stworzyć piękny ogród?

Architektura to nie tylko cegła, beton, drewno. To również umiłowanie ekologii. Dlatego Studenckie Koło Naukowe Zielona Architektura interesuje się architektura ekologiczną, alternatywnym wykorzystaniem materiałów, projektowaniem energooszczędnym, w tym zagadnieniami architektury low-tech. Ale skoro wspomnieliśmy o rysunku – bez niego nie dostaniecie się na wydział, za to po  pomyślnie zdanym egzaminie można rozwijać swoje pasje w Studenckim Kole Naukowym Warsztat, gdzie zdobywa się i pogłębia umiejętności czysto warsztatowe w zakresie rysunku i grafiki oraz poszerza wiedzę i umiejętności w dziedzinie nowoczesnych i tradycyjnych technik rysunkowych. A kto lepiej czuje się w fotografii, malowaniu światłem?  Studenckie Koło Naukowe Ciemnia objaśnia tajniki fotografowania i obróbki zdjęć cyfrowych.

Po studiach I stopnia na kierunku architektura krajobrazu absolwent  potrafi budować i pielęgnować obiekty architektury krajobrazu, m.in. bulwary, trejaże, pergole, zna procesy tworzenia i jest przygotowany do współpracy z innymi specjalistami, którzy uczestniczą w projektowaniu, budowie i pielęgnowaniu obiektów. A jeśli dodatkowo uczestniczył w pracach kół naukowych, zadba o ekologię i sam uwieczni efekty swoich projektów na pięknych zdjęciach!

ZOBACZ GALERIĘ (6 zdjęć)

Jeśli macie jakieś pytania dotyczące rekrutacji na studia na Politechnice Białostockiej zapraszamy do kontaktu:

Centrum Rekrutacji i Wspierania Edukacji

+48 85 746 71 47 oraz 746 71 48

+48 85 746 71 46

rekrutacja@pb.edu.pl

Zobacz także:

Dr inż. arch. Magdalena Sulima, Kamil Barszczewski – O wyjątkowym przewodniku po drewnianym Podlasiu [wideo]

Monika Roszkowska, Mariusz Frankowski – Co przygotowuje drużyna Cerbera na sezon 2021? [wideo]

Julia Bardini – Wózki inwalidzkie, protezy i ortezy dla niepełnosprawnych psów [wideo]

 

 

× W ramach naszego serwisu www stosujemy pliki cookies zapisywane na urządzeniu użytkownika w celu dostosowania zachowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkownika oraz w celach statystycznych.
Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności
Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję Politykę prywatności i wykorzystania plików cookies w serwisie.